Organisers

Scientific Committee

  1. Marek Gzik (Silesian University of Technology) – Chairman
  2. Bogdan Bacik (The Jerzy Kukuczka Academy of Physical Education in Katowice)
  3. Alicja Balin (Silesian University of Technology)
  4. Romuald Będziński (University of Zielona Góra)
  5. Tomasz Bielecki (Zagłębie Oncology Center in Dąbrowa Górnicza)
  6. Tadeusz Bold (Voivodeship Specialist Hospital No. 5 in Sosnowiec)
  7. Sławomir Duda (Silesian University of Technology)
  8. Lechosław B. Dworak (University of the Arts Poznan)
  9. Jarosław Fedorowski (Polish Hospital Federation)
  10. Grzegorz Juras (The Jerzy Kukuczka Academy of Physical Education in Katowice)
  11. Damian Gąsiorek (Silesian University of Technology)
  12. Krzysztof Jamroziak (Wrocław University of Science and Technology)
  13. Jacek Jurkojć (Silesian University of Technology)
  14. Marcin Kaczmarek (Silesian University of Technology)
  15. Sławomir Kciuk (Silesian University of Technology)
  16. Paweł Kostka (Silesian University of Technology)
  17. Dawid Larysz (University of Warmia and Mazury in Olsztyn)
  18. Adam Liebert (Nalecz Institute of Biocybernetics and Biomedical Engineering Polish Academy of Sciences)
  19. Richard Lopata (Eindhoven University of Technology)
  20. Ewa Majchrzak (Silesian University of Technology)
  21. Marek Mandera (Medical University of Silesia)
  22. Jerzy Małachowski (Military University of Technology)
  23. Jan Marciniak (Silesian University of Technology)
  24. Gražyna Simha Martynková (Technical University of Ostrava)
  25. Stanisław Mazurkiewicz (Cracow University of Technology)
  26. Arkadiusz Mężyk (Silesian University of Technology)
  27. Robert Michnik (Silesian University of Technology)
  28. Grzegorz Milewski (Cracow University of Technology)
  29. Krzysztof Milewski (American Heart of Poland)
  30. Andrzej Mitas (Silesian University of Technology)
  31. Zbigniew Paszenda (Silesian University of Technology)
  32. Jolanta Pauk (Białystok University of Technology)
  33. Piotr Pączek (Wojewódzki Szpital Specjalistyczny nr 5 w Sosnowcu)
  34. Celina Pezowicz (Wrocław University of Science and Technology)
  35. Ewa Piętka (Silesian University of Technology)
  36. Wiesław Rycerski (private medical practice)
  37. Arkadiusz Szarek (Czestochowa University of Technology)
  38. Janusz Szewczenko (Silesian University of Technology)
  39. Jerzy Świder (Silesian University of Technology)
  40. Eugeniusz Świtoński (Silesian University of Technology)
  41. Joao Manuel R. S. Tavares (University of Porto)
  42. Witold Walke (Silesian University of Technology)
  43. Andrzej Wit (Józef Piłsudski University of Physical Education in Warsaw)
  44. Wojciech Wolański (Silesian University of Technology)

Organizing committee

  1. Michał Burkacki
  2. Marta Chmura
  3. Miłosz Chrzan
  4. Iwona Chuchnowska
  5. Dobrochna Fryc
  6. Agata Guzik-Kopyto
  7. Grzegorz Gruszka
  8. Bożena Gzik-Zroska 
  9. Kamil Joszko
  10. Katarzyna Jochymczyk-Woźniak
  11. Edyta Kawlewska – Head of Committee
  12. Katarzyna Nowakowska – Lipiec Deputy of Committee
  13. Marek Ples
  14. Justyna Romanek
  15. Sławomir Suchoń
  16. Piotr Wodarski
  17. Hanna Zadoń – Secretary

ptmts

KB

katedra_motorycznosci